Halıların Rutin Temizliği

Bir önceki paragraflarda da sıkça ifade edildiği üzere halılar, insan yaşantısında en sık kullanılan nesneler olması dolayısıyla oldukça çabuk kirlenir ve bu durum sağlığımızı tehdit edecek düzeylere dahi ulaşabilir. Dolayısıyla halılarımızın rutin olarak temizlenmesi ve belirli dönemlerde ise kapsamlı temizliklere tabi tutulması gerekir.

Burada üzerinde durulması gereken ilk nokta; halılarınızı ev ortamında % 100 hijyenik hale getiremeyeceğiniz, yalnızca belirli derinlikteki toz, kir ve alerjenlere erişebileceğinizdir.

Bu nedenle halıların tümüyle hijyenik hale getirilmesi adına profesyonel bir halı yıkama firmasından yardım alınması gerekir.

Elbette bu durum halılarımızın rutin temizlik işlemlerinin evde yapılmasına engel değildir. Evde yapacağımız rutin halı temizliğinde ilk olarak halımızın yüzeyine tutunan kir ve tozları elektrik süpürgesi yardımıyla süpürmemiz, daha sonrasında ise ulaşabileceğimiz maksimum derinliğe inerek halımızı temizlememiz gerekir.

Yine tam bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri; deterjan ya da sabun benzeri ağır kimyasal içeren temizlik ürünlerinin halılarımızın yapısına zarar vererek renkleri üzerinde olumsuz etkiye sebep olacağından dolayı halı temizliğinde kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir.

Ağır kimyasal içeren temizlik ürünlerinin yerine tümüyle doğal temizleyiciler (Arap Sabunu ya da Karbonat gibi) kullanılması, halılarımızın kullanılabilirliğini ve yaşam ortamlarınızın paydaşlarının sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Genel itibariyle bakıldığında; halıların detay temizliğinde doğru halı yıkama firmasını tercih ettiğimiz takdirde rutin temizlik noktasında işimizin hayli kolaylaşacağını ve halılarımızın gerek hijyen gerekse de estetik açıdan yıpranmayacağını ifade etmek gerekir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
WhatsApp chat